Risale Haberi

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
VEKİLLER VE YAZARLAR

VEKİLLER VE YAZARLAR

Tarih 10 Nisan 2020, 14:03 Editör risalehaber

Son yılların en sıkıntılı günlerinden geçiyoruz.

 Malumumuz en çok konuşulan mesele virüs oldu. Virüs, bedenin hücrelerine dışarıdan girmeye çalışan bir mahluk. Bizim Nur dairesinin hâdisat-ı alem ile alakadar vecihleri var. Senelerden beri Risale-i Nur dairesi içine girmeye çalışan, Nur Talebesi gibi kendini anlatan, sanki Nur Talebelerinin mümessilleri gibi kendilerını etrafa anlatanlar var. Bunlar virüs gibi bir vakit gelince hep bir ağızdan aynı şeyleri söylüyorlar. O kelime de şu ‘’Mutlak Vekil Meselesi’’ Yeni Asya=Yeni Nesil yazar-çizer takımından Hüseyin Yılmaz,Ümit Şimşek v.b. bunlarla aynı gurubta olan Sözler Köşkü’den Fatih Yağcı, Serkan Aktaş,Mehmet Yıldız v.b isimlerdir. Ama bunların ortak birleştikleri isim ise Mehmet Fırıncı’dır. Konunun enteresan kısmı ise Mehmet Fırıncı’nın Bediüzzaman Hazretlerini ziyaret edip görüştüğü halde , Risale-i Nur’ senelerden beri okuduğu halde, hayatını Risale-i Nur dairesinde geçtiğini söyleyip beyan ettiği halde ve müdellel bildiği halde, bu beraber hareket ettiği heyetlere ‘’Üstadımız mutlak vekili ve manevi evladı ve hizmetkarı’’ hakkında bir tek cümle müdafaada bulunmaması akııları hayrette bırakmıştır.


Bu Asya=Nesil. Sözler Köşkü gibi gruplar, kurmaya ve yapmaya çalıştıkları hareket ve tarzları karşısında Vekil Ağabeylerin ikazlarıyla karşılaşmışlardır. Peki neden böyle bir meseleyi konuşuyorlar. Çünkü, onların yaptığı tarzın Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin kitaplarında yazmadığı ve 10 yıl süresince hizmetinin tarzını hüve hüvesine talim ettiği tarzına uygun olmadığını ikaz ettiği içindir. Önce Zübeyir Ağabeyin (R.A) karşısına Yeniasya ve meşveret ekibi olarak çıkmışlar. Sonra Mustafa Sungur(R.A) Ağabeyin zamanında ‘Zübeyir-i çizgi ve Zübeyir Ağabeyin hizmetini yapıyoruz diyorlar. Şimdi de Son Mutlak Vekil Hüsnü Ağabeyimiz zamanında ‘biz Mustafa Sungur Ağabeyin hizmetini yapıyoruz.’ Diyorlar. Oysa ki bu Ağabeylerin Üstad ve Risale-i Nur’dan başka ne şahsi hizmetleri olabilir ki. Bu güruhun en bariz hususiyetlerinden birisi de ; sanki çok yüksek ilim erbabı imiş gibi kendi fikir mahsülü olan kitaplar yazıyorlar.

Bu yazdıkları kitaplardan, Risale-i Nur’un topladığı cemaate okutmaya ve maddi kazanç elde etmeye çalışıyorlar.’’ Bu da İslamiyete hizmettir, bu da onlarla mücadeledir.Şu malumatı elde edersen, Risale-i Nurla daha iyi hizmet edersin. Bu da büyük eserdir.’’ gibi bir takım kandırışlarla sırf o Nur talebesinin Nurlarla olan meşguliyet ve hizmetini yavaş yavaş azaltmakla ve başka şeylere nazarını çevirip, nihayet Risale-i Nur’a çalışmaya vakit bırakmamak gibi tuzaklara düşürmeye çalışıyorlar.’’ Tarihçe-i Hayat S.691 Ayrıca Risale-i Nur’u cemaate okurken Kitaptan bir satır okurken , 10 satırda kendinden ekleme yapıyorlar. Sanki onlar Risale-i Nur imiş gibi…. ‘’Risale-i Nur’u cemaata okurken tafsilata girişip eski malumatlarıyla açıklarsa; bu izahatı, Risale-i Nur’un beyan ettiği, asrımızın fehmine uygun ve ihtiyacına tam cevab veren hakikatların anlaşılmasında ve tesiratında Risale-i Nur’un mahiyetinin derkine bir perde olabilir.’’Sözler-S.772


Bu halleri müşahede eden Ağabeyimiz, bu tarza uymayan halleri devamlı ikaz ediyor. Kendiden değil ha ! O Müdakkik Ağabeylerimiz diyorlar ki ; Biz Üstad’dan böyle görmedik, böyle işitmedık. Üstad böyle yapardı, Üstad böyle söylerdi diyorlar. İşte tam HÜSNÜ MİSAL ve REŞHA MİSAL olan ve Hüsnü Bayram Ağabeyimizin de içinde bulunduğu Ağabeylerimiz; insanların korktukları istibdat dönemlerinde korkmadan, yılmadan, kimseden çekinmeyerek, kimseden maddi ve manevi bir ücret beklemeden, kahramancasına sırf Allah rızası için Üstadımız Said Nursi Hazretlerinin ve Risale-i Nur hizmetine ve davasına hayatlarını feda etmişlerdir.

O zaman daha 15 yaşında olan Hüsnü Bayram diğer Vekil Ağabeyler ile O Ferd-i Ferid-e hizmet etme şerefine nail olmuşlardır. Bu eserleri çocuk yaşta dahi yazıp çoğaltmışlar ve bizlere sağlıklı ve doğru bir halde tevarüs etmesinde büyük fedakarlıklar göstermişlerdir. Üstadımızın ihtiyarlık günlerinde hem şahsi ve hem de Risale-i Nur hizmetinde sadakat fedakarlık ile sebat ve gayret göstermişlerdir. Üstadımızın yanında olmaları hasebiyle Risale Nur’un hizmet tarzını ve tatbikatını hüve hüvesine Üstad’dan hakkalyakin görmüşlerdir. Aynı Üstadımız’ın yanında çok imtihanlara maruz kalmışlardır. Bu arada Üstadımız Hazretleri Kur’ana ve Cevşen-ül Kebire el bastırarak ’’Benden nasıl gördüyseniz öyle hizmet edeceksiniz ‘’ diye yemin ettirmiştir. Ve hakkıyla ‘’Tam tarz-ı hareketimi bilenler ve yakından görenler içinde, dört-beş adamı mutlak vekil yapıyorum.

Ben ölsem veya hayatta şuursuz kalsam , Nurlara karşı hizmetimin tarzını bilerek tam yapabilsinler.’’ Emirdağ II-233 ‘’Ben yanımdaki vasiyetnamemdeki evlad kabul ettiğim küçük evladları tevkil ediyorum. Onlarla konuşanı, benimle konuşmuş kabul ediyorum.’’ Emirdağ II-227 ‘’Eğer Risale-i Nur’un hizmetine, intişarına ait olsa bana hizmet eden hakiki fedakar talebelerim ve manevi evladlarım ve kardeşlerim benim bedelime görüşmeleri kafi, bana hiç ihtiyaç yok.’’ Emirdağ II-214 Bu Hizmetin Çekirdeği. Banisi ve Vâris-i Peygamberi olan Zât-ı Muhterem Üstadımız Hazretleri bu zatları Mutlak Vekil ve Vâris tayin etmiştir. Kimin haddine bir şey söylemek.

O fedakar ve tevazu da olan Hüsnü Ağabeyimize ve diğer vefat etmiş Ağabeylerimize (R.Aleyh Ecmain) en küçük nâseza laf söylemek Üstadımıza gitmez mi! . söyleyenler ahirette Üstadımıza ne cevap verecekler. Oysa ki elimizde bir tane kaldı. Hüsnü Ağabeyimizden azami istifade etmemiz gerekmez mi! Biz Bediüzzamanı göremedik ama Elhamdüllilah onun Hüsnü Misali olan Ağabeyimizi gördük. Cenab-ı Hakk Hüsnü Bayram Ağabeyımıze sağlık, sıhhat, afiyet,hayırlı ve bereketli uzun ömürler nasip etsin. Amin.

Abdullah Gezer

Bu haber 1966 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Reddiyeler

F. GÜLEN VE KARDEŞLERİNİN HELAKI

F. GÜLEN VE KARDEŞLERİNİN HELAKI Yıl 2012… Pennsylvania Canavarı’nın talimatıyla Risale-i Nur sadeleştirilmiş, o eserler tamamen tahrif edilerek Tev...

Bediüzzaman Hazretlerinin Mutlak Vekil ve Varisi Merhum Mustafa Sungur Ağabeyin

Bediüzzaman Hazretlerinin Mutlak Vekil ve Varisi Merhum Mustafa Sungur Ağabeyin Gerçek Vakıfları Nurcuları Uyardı!

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ANKET

En Son Ne Zaman Risale-i Nur Okudunuz ?Tüm Anketler

GALERİ

Sitemizdeki tüm yayınları izin almadan yayınlayabilirsiniz
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi